![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2014/11/5.jpg)
Στην Ελληνογερμανική Αγωγή ζήσαμε μία από τις πιο ωραίες βραδιές της περασμένης εβδομάδας, με την ευκαιρία της επετειακής έκθεσης εικαστικών έργων του Αλέξη Ακριθάκη (1939-1994) που εφέτος συμπληρώνονται 20 χρόνια από το θάνατο του.
Η έκθεση περιλαμβάνει έργα από όλες του τις δημιουργικές περιόδους και όλα τα είδη μέσω των οποίων εκφράστηκε ο Ακριθάκης, έτσι ώστε ο θεατής να αποκτά μία πολύπλευρη διάσταση του καλλιτέχνη.
Για τον Αλέξη Ακριθάκη και τη φιλοσοφία των έργων του μίλησε η Κριτικός και Ιστορικός Τέχνης, Αθηνά Σχινά, η οποία είναι και η επιμελήτρια του συγκεκριμένου αφιερώματος που θα διαρκέσει έως τις 7 Νοεμβρίου.
![Ο εγγονός του Ακριθάκη που φέρει και το όνομα του, έπαιξε πιάνο μαγεύοντας το κοινό, εφόσων είναι ο ίδιος συνθέτης κλασικής μουσικής](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2014/11/3.jpg)
Ο εγγονός του Ακριθάκη που φέρει και το όνομα του, έπαιξε πιάνο μαγεύοντας το κοινό, εφόσον είναι ο ίδιος συνθέτης κλασικής μουσικής
![Jens Geitmann, Αθηνά Σχινά, Σταύρος Σάββας, Φώφη Ακριθάκη, Αλέξης και Antonia Geitmann, Χλόη Ακριθάκη](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2014/11/4.jpg)
Jens Geitmann, Αθηνά Σχινά, Σταύρος Σάββας, Φώφη Ακριθάκη, Αλέξης και Antonia Geitmann, Χλόη Ακριθάκη
Φωτογραφίες: Studio Panoulis