![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2015/03/ΗΛΙΑΣ-ΚΡΑΣΣΑΣ-ΒΙΚΥ-ΚΑΓΙΑ-3.jpg)
Την έναρξη του Fashion on Screen, του 4-ήμερου κινηματογραφικού φεστιβάλ μόδας που διοργανώνει το Fashion Workshop by Vicky Kaya και επιμελείται ο Filep Motwary, σηματοδότησε μια ξεχωριστή βραδιά.
Ο ατμοσφαιρικός χώρος του εστιατορίου Nixon Bar-Restaurant στον Κεραμεικό “ντύθηκε” στους χρυσούς και πορφυρούς τόνους με τη βοήθεια εντυπωσιακών συνθέσεων λουλουδιών της Βαλεντίνης Κρασσά, του “The Secret Garden” και με αμέτρητα κεριά προκειμένου να υποδεχθεί την creme de la creme της ελληνικής μόδας.
Η οικοδέσποινα της βραδιάς, η Βίκυ Καγιά, καλωσόρισε εγκάρδιους φίλους και στενούς συνεργάτες, ανάμεσα στους οποίους σχεδιαστές μόδας, φωτογράφοι και στυλίστες. Οι καλεσμένοι γεύτηκαν ένα 5-course δείπνο ειδικά διαμορφωμένο για την ξεχωριστή βραδιά από τον chef του Nixon, Marko Rossi.
![Ηλίας Κρασσάς, Βίκυ Καγιά](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2015/03/ΗΛΙΑΣ-ΚΡΑΣΣΑΣ-ΒΙΚΥ-ΚΑΓΙΑ-1.jpg)
Ηλίας Κρασσάς, Βίκυ Καγιά
Μετά το γεύμα οι προσκεκλημένοι μεταφέρθηκαν στο ιδιαίτερο Screening Room του Nixon, με αέρα δεκαετίας του ‘30, όπου πραγματοποιήθηκε η προβολή της ταινίας “The Day Before: Jeremy Scott”, ένα ντοκιμαντέρ μικρού μήκους του Loïc Prigent, ενώ σερβίρονταν δροσερά κοκτέιλ, καθώς και τα μοναδικά black & white cake pops από τα Fresh Patisserie.
It’s good to know:
Από τις 19 έως τις 22 Μαρτίου θα πραγματοποιούνται στο Screening Room του NIXON προβολές ταινιών, υπό την επιμέλεια του ταλαντούχου σχεδιαστή κοστουμιών, φωτογράφου και δημοσιογράφου Filep Motwary, που συνοψίζουν όλο το νόημα της μόδας και αποτυπώνουν την επιρροή της στο κινηματογράφο, αλλά και στην ευρύτερη σύγχρονη κουλτούρα. Το κοινό θα έχει τη δυνατότητα να παρακολουθήσει δωρεάν ταινίες που άφησαν εποχή, παλιές ή νεότερες, καθώς και σπάνιες προβολές μικρού και μεγάλου μήκους που έχουν ως κοινό γνώμονα τη μόδα και την υψηλή αισθητική. Οι προβολές είναι προγραμματισμένες να ξεκινούν αργά το απόγευμα και να διαρκούν έως τα μεσάνυχτα στο ατμοσφαιρικό Screening Room του Nixon στον Κεραμεικό, συγκεκριμένα όμως το Σάββατο 21/3 θα πραγματοποιηθούν και μεσημβρινές προβολές έτσι ώστε όσοι θεατές επιθυμούν να μπορέσουν να απολαύσουν παράλληλα και το φημισμένο brunch του NIXON. Από το Valentino: The Last Emperor, μέχρι το περίφημο Sunset Boulevard του Billy Wilder, και το ντοκιμαντέρ Paris is Burning οι θεατές μπορούν να παρακολουθήσουν ταινίες συνδεδεμένες με τη μόδα, σπάνια ντοκιμαντέρ και δυσεύρετα fashion films μικρού μήκους.
![Βίκυ Καγιά, Κώστας Βογιατζής](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2015/03/BIKY-ΚΑΓΙΑ-ΚΩΣΤΑΣ-ΒΟΓΙΑΤΖΗΣ.jpg)
Βίκυ Καγιά, Κώστας Βογιατζής
![Bill Georgousis, Πένυ Γιαννάκη](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2015/03/BILL-GEORGOUSIS-ΠΕΝΥ-ΓΙΑΝΝΑΚΗ-1.jpg)
Bill Georgousis, Πένυ Γιαννάκη
![Filep Motwary, Λυδία Παπαϊωάννου](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2015/03/FILEP-MOTWARY-ΛΥΔΙΑ-ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ.jpg)
Filep Motwary, Λυδία Παπαϊωάννου
![Genevieve Majari, Εύα Παπαδάκη](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2015/03/GENEVIEVE-MAJARI-ΕΥΑ-ΠΑΠΑΔΑΚΗ.jpg)
Genevieve Majari, Εύα Παπαδάκη
![Anna Zinchenko, Βίκυ Καγιά](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2015/03/ΑΝΝΑ-ZINCHENKO-ΒΙΚΥ-ΚΑΓΙΑ.jpg)
Anna Zinchenko, Βίκυ Καγιά
![Αρετή Ντάρμα, Πάνος Τσιρόνης](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2015/03/ΑΡΕΤΗ-ΝΤΑΡΜΑ-ΠΑΝΟΣ-ΤΣΙΡΟΝΗΣ.jpg)
Αρετή Ντάρμα, Πάνος Τσιρόνης
![Άρης Καβατζίκης, Βίκυ Καγιά](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2015/03/ΑΡΗΣ-ΚΑΒΑΤΖΙΚΗΣ-ΒΙΚΥ-ΚΑΓΙΑ.jpg)
Άρης Καβατζίκης, Βίκυ Καγιά
![Βίκυ Καγιά, Νικόλας Γεωργίου, Μαρία Καλιμασιά](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2015/03/ΒΙΚΥ-ΚΑΓΙΑ-ΝΙΚΟΛΑΣ-ΓΕΩΡΓΙΟΥ-ΜΑΡΙΑ-ΚΑΛΙΜΑΣΙΑ.jpg)
Βίκυ Καγιά, Νικόλας Γεωργίου, Μαρία Καλιμασιά
![Γιάννης Ράπτης, Δημήτρης Μαστρόκαλος](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2015/03/ΓΙΑΝΝΗΣ-ΡΑΠΤΗΣ-ΔΗΜΗΤΡΗΣ-ΜΑΣΤΟΚΑΛΟΣ.jpg)
Γιάννης Ράπτης, Δημήτρης Μαστρόκαλος
![Γιώργος Φραγκογιάννης, Μαργαρίτα Μάτσα, Κωνσταντίνος Βαρβιτσιώτης](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2015/03/ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΡΑΓΚΟΓΙΑΝΝΗΣ-ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ-ΜΑΤΣΑ-ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ-ΒΑΡΒΙΤΣΙΟΤΗΣ.jpg)
Γιώργος Φραγκογιάννης, Μαργαρίτα Μάτσα, Κωνσταντίνος Βαρβιτσιώτης
![Δέσποινα Ισοπούλου, Filep Motwary, μαρία Μάστορη](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2015/03/ΔΕΣΠΟΙΝΑ-ΙΣΟΠΟΥΛΟΥ-FILEP-MOTWARY-ΜΑΡΙΑ-ΜΑΣΤΟΡΗ.jpg)
Δέσποινα Ισοπούλου, Filep Motwary, μαρία Μάστορη
![Δημήτρης Αλεξάκης, Δέσποινα Ισοπούλου, Filep Motwary, Κατερίνα Μισιχρόνη, Γρηγόρης Τριανταφύλλου](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2015/03/ΔΗΜΗΤΡΗΣ-ΑΛΕΞΑΚΗΣ-ΔΕΣΠΟΙΝΑ-ΙΣΟΠΟΥΛΟΥ-FILEP-MOTWARY-ΚΑΤΕΡΙΝΑ-ΜΙΣΙΧΡΟΝΗ-ΓΡΗΓΟΡΗΣ-ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΟΥ.jpg)
Δημήτρης Αλεξάκης, Δέσποινα Ισοπούλου, Filep Motwary, Κατερίνα Μισιχρόνη, Γρηγόρης Τριανταφύλλου
![Ζέτα και Δημήτρης Τσακούμης](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2015/03/ΖΕΤΑ-ΚΑΙ-ΔΗΜΗΤΡΗΣ-ΤΣΑΚΟΥΜΗ.jpg)
Ζέτα και Δημήτρης Τσακούμης
![Κατερίνα Μισιχρόνη](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2015/03/ΚΑΤΕΡΙΝΑ-ΜΙΣΙΧΡΟΝΗ-2.jpg)
Κατερίνα Μισιχρόνη
![Κωνσταντίνος Βαρβιτσιώτης, Γιώργος Ελευθεριάδης](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2015/03/ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ-ΒΑΡΒΙΤΣΙΩΤΗΣ-ΓΙΩΡΓΟΣ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΗΣ.jpg)
Κωνσταντίνος Βαρβιτσιώτης, Γιώργος Ελευθεριάδης
![Λουκάς Μπομπότης, Άννα Ζιντσένκο, Genevieve Majari](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2015/03/ΛΟΥΚΑΣ-ΜΠΟΜΠΟΤΗΣ-ΑΝΝΑ-ΖΙΝΤΣΕΝΚΟ-GENEVIEVE-MAJARI.jpg)
Λουκάς Μπομπότης, Άννα Ζιντσένκο, Genevieve Majari
![Μάρα Δεσύπρη, Filep Motwary](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2015/03/ΜΑΡΑ-ΔΕΣΥΠΡΗ-FILEP-MOTWARY.jpg)
Μάρα Δεσύπρη, Filep Motwary
![Μαργαρίτα Μάτσα, Γιώργος Φραγκογιάννης](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2015/03/ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ-ΜΑΤΣΑ-ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΡΑΓΚΟΓΙΑΝΝΗΣ.jpg)
Μαργαρίτα Μάτσα, Γιώργος Φραγκογιάννης
![Μαρία Καλιμασιά, Χάρης Ντάβλας](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2015/03/ΜΑΡΙΑ-ΚΑΛΙΜΑΣΜΙΑ-ΧΑΡΗΣ-ΝΤΑΒΛΑΣ.jpg)
Μαρία Καλιμασιά, Χάρης Ντάβλας
![Ορέστης Ανδρεαδάκης, Βίκυ Καγιά, Καλλιόπη Καρβούνη, Περικλής Κονδυλάτος, Βασίλης Ζούλιας](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2015/03/ΟΡΕΣΤΗΣ-ΑΝΔΡΕΑΔΑΚΗΣ-ΒΙΚΥ-ΚΑΓΙΑ-CALIOPE-CARVOUNIS-ΠΕΡΙΚΛΗΣ-ΚΟΝΔΙΛΑΤΟΣ-ΒΑΣΙΛΗΣ-ΖΟΥΛΙΑΣ.jpg)
Ορέστης Ανδρεαδάκης, Βίκυ Καγιά, Καλλιόπη Καρβούνη, Περικλής Κονδυλάτος, Βασίλης Ζούλιας
![Σόνια Καζόνη](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2015/03/ΣΟΝΙΑ-ΚΑΖΟΝΗ.jpg)
Σόνια Καζόνη
![Σπύρος Ξυλάς, Ηλίας Κρασσάς](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2015/03/ΣΠΥΡΟΣ-ΞΥΛΑΣ-ΗΛΙΑΣ-ΚΡΑΣΣΑΣ.jpg)
Σπύρος Ξυλάς, Ηλίας Κρασσάς
Σκοπός του Fashion on Screen είναι να προωθήσει και να προβάλει τη βιομηχανία της μόδας σε Ελλάδα και εξωτερικό, προσκαλώντας ανάμεσα στο κοινό του δημοσιογράφους μόδας, bloggers και φωτογράφους από όλο τον κόσμο. Πρόκειται για μια ετήσια γιορτή της μόδας, εκπαιδευτικού χαρακτήρα που προβάλει την Αθήνα ως πολιτισμική πρωτεύουσα συγκεντρώνοντας θετική δημοσιότητα από έναν δημοσιογραφικό και καλλιτεχνικό χώρο με μεγάλη επιρροή.
.