![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2023/05/200A5658-960x600-cover.jpg)
Η συνιδρύτρια του shopping event Pop Up Project και της πλατφόρμας second hand παιδικών ειδών momcycle.gr, Ιλεάνα Ισμυρίδη, ζει σε μια διώροφη κατοικία των ’90s στην Πολιτεία.
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2023/05/200A5658-960x600-1.jpg)
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2023/05/200A5768.jpg)
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2023/05/200A5782.jpg)
Αγαπημένο μου σημείο στο σπίτι: Ο καινούργιος μου καναπές στο σαλόνι. Διθέσιος, βαθύς και αγαπησιάρικος. ατμόσφαιρα στον χώρο δημιουργεί: Η προσωπικότητα του οικοδεσπότη και ο σωστός φωτισμός. από το σπίτι μου δεν λείπει ποτέ: Αρωματικά κεριά, μερικά καλά κρασιά και τα βασικά στο ψυγείο, γιατί έχω δύο παιδιά. αγαπημένο αντικείμενο: Ο μικρός Βούδας που μου χάρισε η φίλη μου η Νίκη και τον θεωρώ γούρικο. τέχνη στο σπίτι: Ο πίνακας της ζωγράφου και φίλης μου Μαρίας Φραγκουδάκη, η φωτογραφία με αυστηρές γεωμετρικές γραμμές του Τζόσεφ Σουλτς και το αγαπημένο μου ζωγραφικό έργο του Παύλου Σάμιου. προορισμός που πάντα επιστρέφω: Η Σκόπελος, όπου έχω περάσει όλα τα καλοκαίρια μου ως παιδί. σουβενίρ: Από τότε που άρχισα να ταξιδεύω με τα παιδιά στο εξωτερικό, αγοράζουμε μαγνητάκια από τις πόλεις που επισκεπτόμαστε και τα βάζουμε στο ψυγείο. γούρι: Tρία χρυσά vintage βεράκια της μαμάς μου, που τα φοράω όλα μαζί και δεν τα αποχωρίζομαι. ελληνικό brand: Έχω πολλά αγαπημένα brands με τα οποία συνεργάζομαι στο Pop Up Project, όπως η Artians με τα ιδιαίτερα πριντ, η σχεδιάστρια κοσμημάτων Antonia Karra, οι τσάντες Elysian Luxury, η σχεδιάστρια Mia Papa με τα υπέροχα μεταξωτά ρούχα. Υπάρχει πολύ ταλέντο στην Ελλάδα και σοβαρές προσπάθειες από νέους σχεδιαστές και επιχειρηματίες.
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2023/05/200A5801.jpg)
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2023/05/200A5831.jpg)
Στιλ: Ή έχεις ή δεν έχεις. Πιστεύω πως έχει περισσότερο να κάνει με την αυτοπεποίθηση παρά με τη μόδα. μαγειρεύω: Μακαρονάδα με τοματίνια και γαρίδες. ποτό: Kρασί οποιουδήποτε χρώματος ανάλογα με την εποχή. για να χαλαρώσω: Πάω για ένα γρήγορο περπάτημα μισής ώρας. shopping: Πλέον, σχεδόν αποκλειστικά online. Προσπαθώ να ψωνίζω, συνειδητά, πράγματα που πραγματικά χρειάζομαι. Όταν μετακόμισα, πριν από τρία χρόνια, τρόμαξα με το πόσα περιττά πράγματα είχα μαζέψει. αγαπημένο πρότζεκτ: Το momcycle.gr, το πρώτο marketplace μεταχειρισμένων παιδικών ρούχων και εξοπλισμού στην Ελλάδα. Ήταν μια ιδέα στην οποία η συνεταίρος μου Νίκη Λαλιώτη κι εγώ έχουμε αφιερώσει πολλή ενέργεια. Στόχος μας είναι να εκπαιδεύσουμε τους γονείς και τις επόμενες γενιές σε έναν νέο, οικολογικό τρόπο κατανάλωσης. η αγαπημένη μου στιγμή στη μέρα: Όταν βάζω για ύπνο τα παιδιά μου και μοιράζονται μαζί μου ό,τι τα απασχολεί. φιλοδοξία: Να ζήσω ελεύθερη από προσδοκίες δικές μου και των άλλων και να αφήσω θετικό αποτύπωμα πίσω μου. το επόμενο πρότζεκτ μου: Το Pop Up Project του Ιουνίου, στον κήπο του Μουσείου Γουλανδρή στην Κηφισιά. χρώμα: Τρελαίνομαι για τα χρώματα στη φύση, είναι ο πιο όμορφος καμβάς. φοβάμαι: Το πέρασμα του χρόνου. μετανιώνω: Για τις φορές που δεν ακολούθησα το ένστικτό μου.
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2023/05/200A5822.jpg)
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2023/05/200A5845.jpg)
Κείμενο: Κέλλυ Σταυροπούλου