![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2021/04/1-1.jpg)
Το απόγευμα του Σαββάτου 17 Απριλίου, την ώρα που η βασιλική οικογένεια της Μεγάλης Βρετανίας αποχαιρετούσε για τελευταία φορά τον πρίγκιπα Φίλιππο, στην Κέρκυρα, στην γενέτειρα του συζύγου της βασίλισσας Ελισάβετ, πραγματοποιήθηκε επιμνημόσυνη δέηση ταφής.
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2021/04/7.jpeg)
Εξωτερική άποψη του ιερού ναού του Αγίου Σπυρίδωνα στην Κέρκυρα.
Χοροστατούντος του Μητροπολίτη Κερκύρας, Παξών & Διαποντίων νήσων, κ. κ. Νεκτάριου, του Αρχιεπισκόπου των εν Κερκύρα Ρωμαιοκαθολικών, κ. κ. Αλτουβά, του πάστορα της Αγγλικανικής εκκλησίας και μελών της Βρετανικής κοινότητας του νησιού, πραγματοποιήθηκε η επίσημη τελετή στον ιερό ναό του Αγίου Σπυρίδωνα.
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2021/04/3.jpeg)
Το βασιλικό ζεύγος της Ελλάδας, Κωνσταντίνος και Άννα-Μαρία τίμησαν την μνήμη του πρίγκιπα Φιλίππου αποστέλλοντας στεφάνι.
Τις Κερκυραϊκές Αρχές εκπροσώπησαν η Δήμαρχος Κέρκυρας και Διαποντίων Νήσων κα Μερόπη Υδραίου, η Περιφερειάρχης Ιονίων Νήσων κα Ρόδη Κράτσα Τσαγκαροπούλου, ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου του Κεντρικού Δήμου κος Δημήτρης Μεταλληνός και ο Βουλευτής κος Στέφανος Γκίκας. Στην τελετή, τηρήθηκαν αυστηρά όλα τα υγειονομικά πρωτόκολλα, αφού οι ελάχιστοι προσκεκλημένοι είχαν υποβληθεί σε covid test κατά την είσοδό τους στον ιερό ναό.
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2021/04/4.jpeg)
Ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου του Κεντρικού Δήμου κος Δημήτρης Μεταλληνός, ο Βουλευτής κος Στέφανος Γκίκας και η Δήμαρχος Κέρκυρας και Διαποντίων Νήσων, κα Μερόπη Υδραίου, στην επίσημη επιμνημόσυνη δέηση στην Κέρκυρα στη μνήμη του πρίγκιπα Φιλίππου.
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2021/04/2.jpeg)
Επίσης, με την παρουσία τους τίμησαν την επίσημη επιμνημόσυνη δέηση ο CEO των γραφείων Sklias και διοργανωτής της σεμνής τελετής, κος Πάνος Σκλίας, μέλη του Προξενείου Αγγλίας, μέλη της Βρετανικής κοινότητας του νησιού και εκπρόσωποι του Βρετανικού Tύπου. Στο φωτογραφικό στιγμιότυπο, ο CEO των γραφείων Sklias, κος Πάνος Σκλίας, σε χειραψία με την Δήμαρχο Κέρκυρας και Διαποντίων Νήσων, κα Μερόπη Υδραίου.
Το βασιλικό ζεύγος της Ελλάδας, Κωνσταντίνος και Άννα-Μαρία τίμησαν την μνήμη του πρίγκιπα Φιλίππου αποστέλλοντας στεφάνι. Με τις ίδιες τιμές, αποστέλλοντας στεφάνι, θέλησε να συλλυπηθεί και το πριγκιπικό ζεύγος της Σερβίας, Αλέξανδρος και Αικατερίνη.
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2021/04/5-2.jpg)
Ο Μητροπολίτης Κερκύρας, Παξών & Διαποντίων νήσων, κ. κ. Νεκτάριος, τέλεσε την επιμνημόσυνη δέηση στην Κέρκυρα στη μνήμη του πρίγκιπα Φιλίππου.
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2021/04/6.jpeg)
Ο Αρχιεπίσκοπος των εν Κερκύρα Ρωμαιοκαθολικών, κ. κ. Αλτουβάς και ο CEO των γραφείων Sklias, κος Πάνος Σκλίας, στην επίσημη επιμνημόσυνη δέηση στην Κέρκυρα στη μνήμη του πρίγκιπα Φιλίππου.
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2021/04/9.jpeg)
Το πριγκιπικό ζεύγος της Σερβίας, Αλέξανδρος και Αικατερίνη τίμησαν την μνήμη του πρίγκιπα Φιλίππου αποστέλλοντας στεφάνι
Τέλος, στεφάνι στη μνήμη του πρίγκιπα Φιλίππου απέστειλαν ο Πρόεδρος και ο Διευθυντής του ιστορικού ξενοδοχείου Corfu Palace.