«Με μία Ιστορία»: Η κοσμική Αθήνα υποκλίθηκε στις ονειρικές μουσικές του Μίνωα Μάτσα στο κατάμεστο Μέγαρο Μουσικής!
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2024/03/301688-cover.jpg)
Με πολύ μεγάλη επιτυχία, πραγματοποιήθηκε η συναυλία του Μίνου Μάτσα, με τίτλο «Με μία Ιστορία», με έργα του από το θέατρο, τον κινηματογράφο και την τηλεόραση στην κατάμεστη αίθουσα «Χρήστος Λαμπράκης» του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών.
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2024/03/301683.jpg)
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2024/03/301684.jpg)
Ο Μίνως Μάτσας, παρουσίασε τη συμφωνική μουσική του, σε μία βραδιά αφιερωμένη στην Ημέρα της Γυναίκας, με την Εθνική Συμφωνική Ορχήστρα της ΕΡΤ υπό τη διεύθυνση του Μίλτου Λογιάδη.
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2024/03/301754.jpg)
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2024/03/301689.jpg)
Μία βραδιά πλημμυρισμένη από έντονα συναισθήματα, μελωδικότητα και δυναμισμό με τον συνθέτη στο πιάνο να συνδιαλέγεται μουσικά με το ακορντεόν και την ορχήστρα.
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2024/03/301690.jpg)
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2024/03/301688.jpg)
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2024/03/301691.jpg)
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2024/03/301692.jpg)
Από την πρώτη στιγμή όλα έδειχναν και ήταν μαγικά. Οι νότες πλημμύρισαν την αίθουσα και ένα ξεχωριστό μουσικό ταξίδι μόλις είχε ξεκινήσει.
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2024/03/301686.jpg)
Μάλιστα για τη συγκεκριμένη βραδιά ο δημιουργός συνδύασε τη μουσική του με στίχους, λόγια σημαντικών γυναικών που η κάθε μία έχει αφήσει το δικό της αποτύπωμα. Έτσι παράλληλα απολαύσαμε στίχους της Σαπφούς, της Δημουλά, της Αξιώτη, της Πολυδούρη, της Μυρτιώτισσα κ.α
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2024/03/301752.jpg)
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2024/03/301734.jpg)
Η συναυλία ήταν συμπαραγωγή της Πολιτιστικής Εταιρείας ΛΑΒΡΥΣ και του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών.
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2024/03/301699.jpg)
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2024/03/301738.jpg)
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2024/03/301723.jpg)
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2024/03/301721.jpg)
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2024/03/301693.jpg)
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2024/03/301694.jpg)
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2024/03/301696.jpg)
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2024/03/301697.jpg)
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2024/03/301732.jpg)
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2024/03/301747.jpg)
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2024/03/301702.jpg)
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2024/03/301710.jpg)
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2024/03/301714.jpg)
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2024/03/301730.jpg)
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2024/03/301736.jpg)
Φωτογραφίες: Studio Panoulis