Η τελετή έναρξης του 66ου Φεστιβάλ Καννών με το The Great Gatsby & οι εμφανίσεις που ξεχώρισα…
![](https://www.fayscontrol.gr/wp-content/uploads/2013/05/nicole_kidman_kiss_great_gatsby_red_carpet_cannes_2013_18p8a74-18p8abv.jpg)
ΟΚ! Μπορεί η ταινία The Great Gatsby να μην διεκδικεί τον “Χρυσό Φοίνικα”, αλλά δικαιωματικά, όλοι για αυτή μιλούν. Και αυτή ήταν η ταινία που άνοιξε πανηγυρικά το Φεστιβάλ. Φετινή οικοδέσποινα του 66ου Φεστιβάλ Καννών είναι η Audrey Tautou. Την λατρεύω…
Από ενδυματολογικές επιλογές αυτά που ξεχώρισα –για άλλη μια χρονιά-, ήταν τα …διαμάντια! Στην Ελλάδα του ’13, που όσες τα έχουν , τα κρύβουν σε θυρίδες ή προσπαθούν να τα δώσουν όσο και όσο, ενώ όσες δεν τα είχαν ποτέ , καρφάκι δεν τους καίγεται, περιμένουμε τα Oscars και τις Κάννες μπας και χαζέψουμε τις extraordinaire δημιουργίες του Οίκου Chopard που “ντύνει” όλους τους stars του Φεστιβάλ….
Αυτά, και συνεχίζεται…